top of page

טפו טפו, חמסה חמסה שום בצל

עודכן: 6 ביוני 2023

או: איך אמונות תפלות מגנות עלינו? -ההסבר הלא מיסטי


לא הרבה יודעים, אבל היתה לי סבתא מרוקאית.

כן, אני חצי מרוקאית (ואני כבר רגילה לשמוע את ה "את לא נראית").

הצד המרוקאי שלי בא עם כל האפקטים; עם הקוסקוס

עם ה "קולולולו" באירועים

וגם עם האמונות התפלות.


אני זוכרת מנהגים ממש מוזרים שהיו נראים לי שגרתיים לגמרי כשהייתי ילדה/נערה

למשל:

לחזור מבית הספר ולמצוא בית בית אפוף עשן ולגלות שלא, זאת לא שריפה, זאת סבתא! שורפת עלים כאלה או אחרים במחבת נגד עין הרע.


או ברכת "אורך חיים" במימונה שבה סבא היה טובל עלה חסה בחלב וטופח בקלות על ראש המבורכים.

וכמובן שאסור להתקלח אחרי חצות, כי זה מעורר את השדים, ואם כבר התקלחת, חלילה לא ללבוש חולצה הפוכה. זה גורם לריב.


ועוד מבחר הפתעות, כאלה שאתם יכולים וכאלה שאתם לא יכולים לדמיין.


אבל למרות כל גלגולי העיניים והספקנות שהבעתי למנהגים המוזרים האלה לאורך השנים, אני חייבת להודות שחלק מהאמונות התפלות האלה כן הצליחו לחלחל אל ההרגלים שלי.


גם עכשיו כמבוגרת, אני תופסת את עצמי נמנעת מהעברת מלח, סכין או מספריים לאנשים אחרים מיד ליד ומתכווצת קלות אם אני מביטה במראה שבורה, וזאת לצד סימן שאלה ענק בנוגע להשפעה של העברת המלח על גורל היחסים שלי עם חברי לשולחן. כך או כך, תמיד תהיה לי פינה חמה בלב לאמונות הקטנות והמוזרות האלה שהופכות את החיים לקצת יותר מעניינים.


בספר "10 דקות גג", שירלי נס ברלין מנחה את הקוראים והקוראות לעבור תהליך של 31 ימים כשבכל יום יש לתרגל תרגיל אחד שלוקח 10 דקות גג מעולמות החשיבה החיובית שמעלה חיוך, ומגביר את השמחה והאנרגיה.


כשהגעתי ליום ה- 11 בו שירלי מציעה להכנס לכל מקום ברגל ימין השפתיים שלי נמתחו לחיוך ועלה לי פלשבק של סבתא שלי בבית אפוף עשן.


הרי להכנס ברגל ימין היא אמונה תפלה, לא?


אבל אז בא ההסבר שלה, שהפיל לי אסימון לגבי הסבר הגיוני שמדגים למה אמונות תפלות מגנות עלינו.


היא מסבירה שהכניסה למקומות הוא תהליך אוטומטי לרוב, והתרגיל של להכנס באופן מודע ברגל ימין, שובר את האוטומט ומאפשר נוכחות והתבוננות באופן שבו אנחנו מתחילות את החוויות היומיומיות שלנו.


וכך היא כותבת בספרה:

"כשאת עוצרת רגע לפני שנכנסת למקום חדש (בין אם זה חדר בבית ובין אם זה המשרד), רגע לפני המעבר מפאזה אחת לשנייה, ומדייקת את הכניסה שלך כל שתהיה ברגל ימין, כל הגוף והנשמה מתיישריםעם הכוונה שלך לטוב. המח מקבל את השדר שגם כאן את מכוונת ורוצה טוב, בין אם זה במשרד ובין אם זה בנסיעה הביתה."

כלומר, מה שעושה את ההבדל זה לא רגל ימין או שמאל, אלא היכולת שלך להביע כוונה ללהכנס בטוב.


אחרי שקראתי את הקטע הזה חשבתי שוב על הסיטואציה שבה מבקשים את המלח או הסכין בשולחן האוכל ואני לא מעבירה אותו מיד ליד, אלא מניחה אותה קרוב יותר למי שביקש.


אני לא בטוחה שיש כוחות קוסמיים שיעשו הבדל כאם אכן אניח חפץ זה או אחר בכף ידו של אדם אחר, אבל בכל פעם שאני עושה את זה, אני מביעה כוונה למערכת יחסים טובה ונקייה יותר, וזה כן עושה את ההבדל.


כי כשאני מביעה כוונה לטוב, אני מכיילת את המח שלי לחפש ולראות את הטוב במערכות היחסים שלי, ובכלל, וכשאנחנו מחפשים את הטוב- אנחנו גם מוצאים אותו.


בפרק 3 בסדרה "למה ככה" של "כאן" דן אריאלי מדבר על איך מזל/ קמעות ואמונות משפיעות על ה"מזל האובייקטיבי" שלנו. או במילים אחרות- האם זה עובד?

בפרק הוא מדגים ניסוי שבודק האם ניתן להשפיע על המזל באמצעות קמעות.

הניסוי מתבסס על ניסוי שערכה פרופ' רחל קרניול ובו היא בדקה את היכולת של ילדים לדחות סיפוקים עם וללא עזרתו של קמע מיוחד- גלימת גיבורי על!

החוקרת בדקה אם האמונה בכח הגלימה ישפיע על יכולת האיפוק אצל הילדים?

הניסוי שנערך מבוסס על "ניסוי המרשמלו" המפורסם בו הנסיין מושיב ילדים מול חטיף אהוב, ומבקש מהם להתאפק ולא לאכול אותו עד שהנסיין יחזור אל החדר.


בניסוי הזה, הילדים חולקו לשתי קבוצות:

קבוצה אחת קיבלה גלימת גיבורי על ונאמר להם שלגלימה יש סגולה- היא מעניקה לעוטה אותה סבלנות על שתעזור להם לעמוד במשימה. הילדים עטו את הגלימה וקיבלו את הבטחת הנסיין שהגלימה תגביר את הסבלנות שלהם ותאפשר להם להמנע מאכילת החטיף עד שיחזור.

הקבוצה השניה לא קיבלה את הגלימה.


והתוצאות?

בקבוצת הניסוי, הילדים שעטו את הגלימה- 70% מהילדים עמדו במשימה.

ובקבוצת הביקורת, הילדים ללא הגלימה- רק 10% הצליחו לעמוד בפיתוי ולהמתין בסבלנות.


ברור לכולנו שלגלימה אין שום סגולות, אבל עצם עטייתה משנה את התפיסה העצמית של הילדים ובכך משפרת את המסוגלות שלהם.


כלומר, קמעות, כמו אמונות תפלות יכולים לשמש כלי פסיכולוגי שמאפשר טיפוח אמונה שמביאה לשינוי אובייקטיבי. ממש כמו תרופות פלסבו.

איזה אמונות תפלות מלוות אתכם? ואגב, שירלי נס ברלין, כן, ההיא מהספר ואני נפגשנו לשיחה והדרכה על חשיבה חיובית בתקופות של שינויים. פה ניתן לצפות ללא עלות


פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page